coaching menedżerski

Czym dokładnie jest coaching menedżerski?

Opublikowano dnia Kategoria Biznes

Gdyśmy chcieli zdefiniować coaching menedżerski w jednym ledwie zdaniu, to brzmiałoby ono następująco: jest to swoisty proces rozwoju tak zwanego potencjału zawodowego. Rozwijając nieco tę myśl, możemy jeszcze dodać, że coaching menedżerski – o ile jest rzetelnie prowadzony przez profesjonalistów – bywa czasem skuteczną metodą wprowadzania oczekiwanych, pożądanych zmian.

Chodzi tu zarówno o życie zawodowe, jak też o prywatne. Oczywiście stuprocentowej pewności, co do wprowadzenia tych zmian (u osób trenowanych, rzecz jasna) nie ma. Zależy to zaiste nie tylko od umiejętności trenera, ale też i od osobowości jego uczniów. Nie bez znaczenia jest także ich nastawienie osobiste.

Trzeba jasno sprecyzować, że istnieją – generalnie rzecz biorąc – dwa elementarne rodzaje coachingu dla menedżerów. Pierwszy z nich to tak zwany executive coaching. Jest on skierowany do średniej oraz wyższej kadry zarządzającej. Chodzi tu o prezesów oraz dyrektorów; także i top menedżerów albo właścicieli firm. W grę wchodzi także tzw. lider w zespole.

Istnieje też coaching menedżerski. Winniśmy go rozumieć jako odpowiednie wykorzystanie rozmaitych elementów coachingu w relacji zawodowej menedżera z jego podwładnymi.

Ale jaki jest właściwie cel coachingu menedżerskiego? Podstawowym priorytetem coachingu menedżerskiego jest znaczące zwiększenie wykorzystywania potencjału i wiedzy przez menedżerów. Ważne jest również podniesienie ich poziomu satysfakcji. By widzieli sens i celowość w podejmowanych przez siebie działaniach. Aby praca – po prostu – sprawiała im też frajdę; taki cel również zawiera w sobie coaching menedżerski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *